Deň rodiny 2016

07.08.2016 10:30

„Poď s nami snívať sen o rodine,“ zaznela výzva z úst detí hneď v úvode už piateho ročníka Dňa rodiny v Plavnici. Parkovisko pri kostole sa 7. augusta zaplnilo rodinkami nie len z našej farnosti, ale aj zo širokého okolia. Bohatý program si prišlo pozrieť vyše 1400 ľudí.
Všetko sa začalo svätou omšou vo farskom kostole Sedembolestnej Panny Márie, ktorú celebroval plavnický rodák a dekan v Stropkove, Miroslav Kyšeľa. Po spoločnom obede si každý prišiel na svoje. Predstavil sa folklórny krúžok zo Základnej školy v Plavnici a hneď po nich nám psíkovia Dream a Arsi ukázali veľmi zaujímavé kúsky. Pokračovalo sa zostra, divákov totiž zabávali aj Šermiari Sarus. Najmenší sa okrem spomínaného programu tešili z trampolíny, skákacieho hradu, jazdy na štvorkolke či z jazdy na koni. Úplnou novinkou bol žeriav, ktorý tým odvážnejším ponúkol výhľad na celú dedinu z výšky až 40 metrov. Zatiaľ čo na pódiu účinkovala Folklórna spevácka skupina z Plavnice a Madaraš, za pódiom sa pre deti otvorili workshopy ako maľovanie na tvár či tradičná kuchyňa. Program pokračoval prednáškou otca Mariána Kuffu, ktorý sa postaral o hlboký duchovný zážitok. Na ľudovú nôtu nám zahral, zaspieval i zatancoval folklórny súbor Ľubovňaň a po ňom sa predstavil známy slovenský spevák Marián Čekovský s kapelou. Azda najočakávanejším bodom programu bola tombola a po nej prišlo vyvrcholenie v podobe koncertu domácej gospelovej skupiny My Way.
Počas celého dňa sa všetci návštevníci mohli zapojiť do projektu Rodina deťom, v ktorom sa podarilo vyzbierať 470€ na podporu rekonštrukcie Detského oddelenia v Ľubovnianskej nemocnici a to takým spôsobom, že za každú minútu prebicyklovanú na stacionárnom bicykli sponzori prispeli jedným eurom.

Rastúci počet návštevníkov i dobrovoľníkov nesvedčí iba o tom, že táto akcia sa teší veľkej obľube, ale aj o tom, že tradičná rodina má a vždy bude mať v našej spoločnosti pevné miesto. Ďakujeme organizátorom a veríme, že sa ešte v hojnejšom počte stretneme aj o rok.  

Foto: René Janický; Paulína Mojcherová